Sağlık  banyoda kazanılır,  banyoda kaybedilir.

Mutfak diyeceğimi düşünmüşsünüz değil mi?

Ne yediğimiz, vücudumuzun genel sağlığı ve kilomuz üzerinde büyük bir rol oynayabileceğinden, bu ifadelerin her ikisinde de doğruluk var.

Ancak, bu konuda sık sık ağzımıza girenlere odaklarken, hem kilomuz hem de genel olarak sağlığımız söz konusu olduğunda ağzımızı ne kadar dikkate alıyoruz?

Düşünmediğiniz yerden mi geldi?

Bir adım daha size doğru yaklaşayım; Ağız hijyeni kiloyu etkiler mi?

Tartının cesaret kırıcı bir şekilde yukarı yönde hareket ettiğini fark ettiyseniz,  şüpheli kim olabilir!Ağızınız. olabilir mi?

Yapılan birçok çalışma, diş eti hastalığının vücuttaki hastalıklar ve rahatsızlıklar için önemli bir risk faktörü olduğunu gösteriyor.

Temel olarak, kötü ağız hijyeni, bu yumuşak dokularda bakterilerin oluşmasına neden olarak enfeksiyona neden olabilir. Tedavi edilmediği takdirde enfeksiyon dişlerinizi destekleyen kemiklere bile yayılabilir.

Ancak, bu  kalçanızı nasıl etkileyebilir?

Mesele şu ki, bu zararlı bakterilerin varlığı ağzınızda iltihaba yol açabilir. Aynı zamanda yayılabilir ve tüm vücudunuzu etkileyen  KRONİK iltihaplanmaya neden olabilir.

Vücudunuzun herhangi bir yerindeki iltihaplanma, vücudunuzun tepki vermesine neden olan bir sinyali tetikler.

Ağzınızda devam eden iltihaplanma varsa (yetersiz ağız hijyeninden kaynaklanan), vücudunuz bu iltihaplanmaya karşı koymak için tepki vermeye devam edecektir.

Ne yazık ki, daha sonra vücudunuzda kilonuzu korumada ve enerji kullanımını izlemede (metabolizmanızı etkileyebilir) yardımcı olmaktan sorumlu olan önemli hormonların işlevini engelleyebilir.

Vücudun herhangi bir yerindeki iltihaplanma, yorgunluğa sebep oluyor. Ve  gün içindeki hareketinizi azaltıyor.

Ağızda oluşan kötü bakterilerin de metabolik işlev bozukluğuna neden olduğu ve  bağırsak bakterilerinin yapısını değiştirebildiği de bilinen bir gerçek.

Uzun süreli enfeksiyon, insülin direncine bile yol açabilir.

Çoğu zaman insülin direnci diyabetle ilişkilidir, ancak insülin, ağız sağlığı  ile kilo alımı arasındaki ilişkiyi tam olarak anlamamıza yardımcı olabilecek bir odak noktası olabilir.

Ağız Hijyeni  kilomuzu  Nasıl Etkileyebilir?

Dilimiz tüm sindirim organları arasında gördüğümüz ve müdehale edebildiğimiz  tek organ. Ağız hijyeninde uygulananlar ile  sabah güne başlarken tüm sindirim organları uyarılır , masaj etkisi yaratılır. Bu da dışkı tahliyesini hızlandırır.

Hala tam anlayamadım, bu kalçamı  nasıl etkileyebilir? 

Diyorsanız, lütfen  okumaya devam edin.

Ağzımıza aldığımız lokmaları uzun süre çiğnediğimizde tükürük bezlerinden kimyasal enzimler ile  daha kolay sindirilir ve metabolize olmasını sağlar.

Ağızımıza özen gösterdiğimizde daha az yeriz. Dilimizin üzerindeki tat reseptörlerini temizlediğimizde beynin tat alma , doyma ve yemekten zevk alma hisleri artar. Böylece doygunluk hissi daha erken beyne gider .Zaman içinde abur cubur yeme isteği azalır.

Peki ağzınızın ve vücudunuzun sağlıklı olmasını için ne yapabilirsiniz?

Tüm anlatacağım işemlere başlamadan hiçbir şey yememelisiniz.

1-dil sıyırıcı ile güne başlayın

Sabah uyandığınızda acımsı , kekremsi bir tat hissediyor musunuz? Bu tüm gece boyunca bedenden tahleye edildiğinde  ortaya çıkan toksik tabakadır.  Gün içerisinde bir çok besin tüketiyoruz. Hepsinin de ilk durağı ağzımız.Her akşam diş fırçalamak ağzımızı rahatlatır, ancak sindirim sistemimiz   ve sonrasında detoks sistemimiz biz uyurken çalışmaya devam eder.

Bedenimiz tabii ki kendisi toksinleri atma ve absorbe etme yetenğine sabit. Ancak gün içindeki yanlış beslenme ve fazla  kimyasala maruz kalma sonucunda bizim dedestek olmamız şart oldu.

Dil sıyırıcı ile  temizlenmezse sadece ağız sağlığımız değil, sindirim ve solunum sağlığımız da etkilenir.

Nasıl mı uygulanır?

-Dilinizi dışarı çıkartın.

-Aparatı arkadan ne doğru nazikçe , bastırmadan öne doğru hareket ettirin.

-Her sıyırışta üzerinde birikenleri temizleyip işlemi 6-8 kere  dilinizi pembe görene kadar tekrarlayın.

  • Dil sıyırıcı aparatınız yoksa çelik tatlı kaşığını tersten kulanın.ilk defa alacaksanız kalaysız bakır aparatı tercih edin.

2- Yağ çalkalama( Oil pulling)

Soğuk sıkım hindistancevizi yağı veya susam yağı ağzınız ve diş etlerinizdeki baterilerin, toksik atıkların temizlenmesini sağlayan bir başka kadim uygulamadır.Bedenin detoks mekanizması için gittikçe önem kazanmıştır.

Susam yağı mı?

-kimyasal maddeleri mıknatıs gibi çeker.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Hindistancevizi yağı mı?

-Anti- inflamatuardır.

Hafif tatlı olduğundan şeker ihtiyacını azaltır.

Asıl mı uygulanır?

 Dilinizi sıyrıldıktan sonra 1 çorba kaşığı soğuk sıkım yağınızı ağzınıza alın ve öne arkaya , sağa sola gargara yapın.Kesinlikle yutmuyoruz.

İlk tecrübeye 2-3 dakika ile başlayıp 5 dakikadan 30 dakikaya Kadr kademeli çıkartabilirsiniz.

Bir süre sonra yağ beyaz , köpüğümü be hal alacak. Bu doğru yaptığınızı gösterir.

Bu köpüğü bir peçeteye çıkarıp ( yağ olduğundan  suları kirletmeyelim)  çöpe atalım. 

3- Dişlerinizi Fırçalayın!

Tamam, çoğumuz için fırçalamak normal bir alışkanlıktır çünkü……kim dişlerini fırçalamaz ki??

AMA…yeterince doğru fırçalıyor musunuz?

İlk okul öğretmenim  devasa  bir diş fırçası ve  ağızla  sınıfta   anlattığı günleri hatırlıyorum. Sabahları, yatmadan önce ve hatta yemeklerden sonra fırçalamanın önemini vurgulardı.

Peki, bu neden  daha ilkokuldayken beynimize ağız sağlığı  işlendi? 

Bu noktaya kadar makalede okuduğunuz her şey için!

Ağız hijyeni , ağzınızdan çok daha fazlasını etkiler. Tüm vücudunuzun sağlığı ağzınıza bağlıdır!

Diş fırçalama süresi 2 dakikadan az olmamlı ve her dişin üzerine 5-6 kere gidilmeli.Diş etinize uygun diş fırçası seçmek çok önemli.

Diş fırçası dişe paralel tutulur veriş etinden aşağıya doğru fırçalanır.Dişin arkadı da dipten aşağıya doğru hareket  edilir.

Diş macunumuz florürsüz , mümkünse doğal olmalı.

Evde diş macunu yapabilir miyim?

 1 çay k zerdeçal tozu

 1 çay k karbonat

 1 yemek kaşığı hindistancevizi yağı ( dişlerdeki plağı azaltır)

 1 çay k öğütülmüş kaya tuzu

 2 çay ka karbonat

 1 d adaçayı uçucu yağı ( anti bakteriyel)

 1 d nane uçucu yağı

4- diş ipi

Diş ipi kullanmak diş fırçalamak kadar önemlidir.

Makarayı açmak, koparmak ve diş ipi kullanmak sizin için bir zorluk olarak görünüyorsa, unutmayın, diş ipi kullanmayı çocuk oyuncağı haline getiren bir dizi yeni ürün var.

Küçük diş ipi penalarından uçlarına diş ipi yapıştırılmış diş fırçası boyutundaki tutacaklara kadar, sizin için işe yarayan bir ürün arayın ve ona bağlı kalın!

Yiyecekler, şekerler, bakteriler, mikroplar… hepsi dişlerinizin arasına sıkışıp orada saklanarak enfeksiyonun tüm ağzınıza yayılmasına neden olabilir.

Bu dar alanlara diş fırçalamak tek başına ulaşamaz, bu da diş eti hastalığından korunmak ve sağlıklı bir ağız sağlamak için diş ipi kullanmayı gerekli bir adım haline getirir.

5- Ilık  limonlu su

Tüm gece boşalan sindirim sistemimizi temizlemek için oda sıcaklığından biraz daha sıcak limonlu su ile tüm organlarımız adeta yıkanır.

Ağız kuruluğu ve dehidrasyon, sağlıklı ağız bakterilerinin dengesizliğine de yol açabilir.

Uygun hidrasyon, ağzınızdaki pH seviyelerini dengede tutan yeterli miktarda tükürüğünüz olmasını sağlar.

Ve ağzınızdaki pH seviyelerindeki dengesizlikler, zararlı bakterilerin gelişebileceği ve enfeksiyona yol açabileceği hoş bir ortam anlamına gelebilir. Öyleyse su iç!!! 

 Limon asidik olsa da yapısı itibariyle mideye girdiğinde detoks etkisi yapar. Uzun zamandır mideye ilk giren olduğunda dışkı için de destek olur.

6-Ağız gargarası

Ağzı ferahlatma için kullanabilirsiniz.Ayrıca yemek yedikten sonra diş fırçalama şansı olmadığında kullanılabilir.Ağza başka bir tat girdiğinde yemeye devam etme isteği aniden kesilir.Ağız gargarasının içindeki aroma da buna yardımcı olur.

Evde ağız gargarası nasıl yapılır?

 1 bardak su

 1 çay kaşığı  karbonat

 2 damla nane yağı

 Hepsini cam kavanoz alıp çalkalayın 1 yudum alıp gargara yapıp tükürün.

1 bardak su

 2 y k organik elma sirkesi

 Cam kavanozda saklayın.

Sizin için uygun olan rutinleri  tasarlamak, kendinize ayırmanız gereken zamanla dengelenen kişisel ihtiyaçlarınıza bağlıdır.  

Dünyaya nasıl yaklaştığınız  değişim ve amaç için gücünüzü büyük ölçüde etkilediğini de bilin.

 Her şey  bedeninizi ve ruhunuzu beslenmenin ötesinde ihtiyaç duyduğu şeyi vermekle ilgilidi . Hayatınızı en iyi şekilde yaşamak için her sabah izlemenizi önerdiğim sabah rutinlerimizi hayatımıza katalım.

Pelin Bozkurt Bilgiç “Hormonlarımızı Besliyoruz” ve “Hormonlarımız ile Rota Yeniden Oluşturuluyor” Eğitimleri ile ihtiyacı olanlara danışmanlık ve eğitim vermektedir.

—————