Hafta sonu beslenme programını oluştururken mutlaka rutinin dışına çıkılıyor.

Kişi özellikle hafta içi rutine bağlı kalarak düzen oluştururken, hafta sonu ise ara ara kaçamak yapmak isteği ile doluyor. 

O zaman ne yapalım? Yemeklerimize yaratıcılık katalım. 

Yemek yaparken yaratıcı olmak istediğinizde kuralların dışına çıkarak çizgiden uzaklaşarak ilk adımı atabilirsiniz. Bazı sebzelerin birbiriyle uyumu ve baharatların  desteğiyle yeni lezzetleri yakalamak kolay olabilir.Mutfakta yaratıcılığın bileşenlerine baktığımızda hayal gücü, esneklik, farklı fikirleri yan yana getirme, ayrıntıları görme ve özgünlük diyebiliriz. Yaratıcılık hepimizin potansiyelinde var, sadece ortaya çıkartmak için harekete geçme yollarını aramamız gerekiyor.

Ken Robinson’un dediği gibi 

“İnsanlar genel olarak yaratıcı değildir ancak somut bir eylem içinde yaratıcı olabilirler.” 

Buradan yola çıkarak  mutfağın yaratıcı olmak için en doğru mekan olduğunu düşünüyorum. Bugün size tatlı kaçamağında kullanabileceğiniz yaratıcı bir kek tarifi vermek istiyorum. Yaratıcılığı kek yaparken daha farklı kullanmamız lazım. Kek yaparken oranlar önemli, miktarlarla oynamak riskli. Bir malzeme eksik olduğunda, onun yerine mutlaka muadilini koymak gerekiyor. Lezzeti yakalamak tek derdimiz değil, pişmemesi, kabarmaması, çökmesi gibi sorunlar da yaşanabiliyor. Burada devreye çok deneme yapmak giriyor. Bunun içindir ki anne tarifleri hep garantilidir.Çünkü bir süre sonra tıpkı yemek gibi keklerdeki  miktarı da  göz kararı verebilecek kadar konuya hakim oluyorsunuz.

HAFTA SONU KAÇAMAĞI TARİFİ

2 bardak çiğ karabuğday unu

1 bardak süt (tercihen bitkisel süt)

2 yemek kaşığı kakao 

4 yemek kaşığı keçiboynuzu tozu 

4 hurma

1 muz (ezilmiş)

1 çay bardağı keçiboynuzu pekmezi 

1 çay bardağı zeytinyağı

2 yumurta 

1 yemek kaşığı  karbonat (2 damla aktivite için limon suyu )

1 muz süsleme için

Yumurtaları mikserde çırpın. Önce sıvı malzemeleri ekleyin, ardından katı malzemeleri ekleyip iyice karıştırın. Yağlı kağıt serdiğiniz kek kalıbına karışımı dökün, ikiye böldüğünüz muzu resimdeki gibi yerleştirin. 160° fırında 5 dakika kadar pişirin. Tatlandırmada kullandığımız malzemeler sizi tatmin etmediyse ekstra muz, hurma, bal veya pekmez kullanabilirsiniz. 

Afiyet olsun 

Pelin Bozkurt Bilgiç “Hormonlarımızı Besliyoruz” ve “Hormonlarımız ile Rota Yeniden Oluşturuluyor” Eğitimleri ile ihtiyacı olanlara danışmanlık ve eğitim vermektedir. 

*** HİÇ BİR PROGRAMI TEDAVİ AMAÇLI DEĞİLDİR.