Zencefil, antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklerle dolu gingerol içeren harika bir baharat. Her türlü yemeğe, çorbalara lezzet ve tat vermek için de müthiş bir alternatif.

Zencefil, bağışıklık sistemine güçlendirerek enfeksiyonlara karşı vücut tepkilerimizi hızlandırmaya yardımcı oluyor. Kış sabahları vücudunuzu sıcak tutmak ve aynı zamanda sizi soğuktan korumak için ihtiyacınız olan şey bir fincan sıcak zencefil çayı.

Zencefilin Faydaları Neler?

Kış sabahları vücudunuzu sıcak tutmak ve soğuktan korunmak için ihtiyacınız olan şey bir fincan sıcak zencefil çayı. Zencefil, sinir uçlarındaki hücrelere etki ederek ağrı kesici olarak da işe yarar. Aynı zamanda ağrıya neden olan iltihaplanmaları da tedavi eder. Bu sebepten zencefil düzenli olarak tüketildiğinde adet sancılarına ve adet kramplarına da iyi gelir. Zencefilin digger faydaları ise;

1. Sinirimi kolaylaştırır, hazımsızlığı önler

2. Mide ağrısına ve mide bulantısına iyi gelir

3. Şişkinliği önler

4. Bağırsaklardaki gaz şikayetini önler

5. Bağışıklık sistemini güçlendirir

6. Sinüzite ve migrene iyi gelir

7. Yaşlanmayı geciktirir

8. Yüksek kolestrolü önler

Zencefil Çayı Tarifi

– 1 çay kaşığı rezene tohumu

– 1 tatlı kaşığı taze rendelenmiş zencefil

Bir fincan kaynamış suyun içinde rezene tohumunu ve rendelenmiş zencefili 10 dakika bekletin. Bu çay hazımsızlık problemine de çok iyi gelir.

Şişkinliği Önleyen Zencefilli Tonik Tarifi

– 1 çay kaşığı doğranmış zencefil

– 1 çay kaşığı kimyon tohumu

Bir bardak kaynamış suyun içinde zencefili ve kimyon tohumunu 10 dakika bekletin ve içine yarım limon suyu ekleyin. Oda sıcaklığında bekletin ve sabahları aç karnına ılıkken için.

Bu yazımı daha önce Alem dergisinde okurlarım için paylaşmıştım. Burada da bulunsun istedim.