‘YAŞLANMIYORUZ  OLGUNLAŞIYORUZ. ‘

 Demiş Picasso.

Yaş aldıkça  bedenlerimizi sevgi ve şefkatle kucaklayarak , içimizdeki bilgeliğin , sabrın ve hoşgörünün gelişmesine olanak tanıdığımız oranda olgunlaşıyoruz. 

Yıllar geçtikçe   deneyimlerin süzgecinden geçirdiğiniz alışkanlıklar ,  sizin karar vermedeki hızınızı ve  olaylar karşısında doğru koku alma kaslarınızı geliştirdi.

Kulağa çok güzel geliyor, peki bu dönemde hayat kolay mı ? 

Tabii ki HAYIR !!!

Duygularınızın, düşüncelerinizin  kalitesi , yaşam kalitenizi belirler.    Yaşam kaliteniz de geçmişten gelen tecrübe ve  yeni deneyimlerle artsa da  maalesef kimse elinize bir yol  haritası  vermiyor . Kaybolabilirsiniz, çıkışı kaçırabilirsiniz  endişe etmeyin, kolay olmadığını söylemiştim. Ama sistem bizim lehimize işliyor ve  her seferinde rota yeniden oluşturuluyor. Zorluklarıyla birlikte  keyifli anlarını  da yaşama isteğine sahipseniz   özgürleştirici ve güçlendirici bir  değişim evresi siz bekliyor.

 Değişimin  adı ‘MENOPOZ’

Öncelikler, ihtiyaçlar, duygular değişir. Değişim korkutmasın, değişmeyen tek şey değişimin kendisidir değil mi? Değişimin önündeki engel kabul etmek. Kabul etmediğimizde gerçeklerle tanışamazsınız.

Menopoz, ihtiyaçlarımıza karşı dikkatimizin , ihmal ettiğimiz  şeylere karşı  farkındalığımızın  ,  güzel yaşayıp güzel yaş almamız  için  niyetimizin gücü olabilir,  tabii hangi pencereden baktığınıza bağlı. Tam da bu dönemde , dışardan içeri değil tam tersi içerden dışarı  baktığınızda değişimi görürsünüz.

Bir arkadaşım; ” Hayatımın bu aşamasını kabul etmekte zorlandım evet, ama şimdi  en iyi dönemimde olduğumu söyleyebilirim .” diyor. Tüm sıkıntılarına rağmen, yaşadığı farkındalık ve öz şefkat ile önce kendisine daha  sonra çevresine  karşı bakışı değişti.

Menopoz sofrandaki  ara sıcak diyebilirim. Başlangıçları bitirmişsin, hoş bir açlık tokluk dengesindesin, önünde tadacak çok güzel yemekler olduğunu biliyorsun. Ana yemeğe daha çok var. Servis edilen ara sıcağın tadını çıkarma, yavaş yavaş yiyerek lokmanın içindeki lezzetleri anlama, hissetme vakti.

Yoksa öyle  lanse edildiği gibi, hayatın ilk yarısında herşeyin geliştiği , ikinci yarısında ise gerilediği algısı  doğru değil.
Bizim her dönemimizde gelişmeye , dönüşmeye imkan tanıyan kapasitemiz var. Evet bazı  özelliklerimiz azaldı veya kayboldu.

Merak etme dengeni kaybetmiyorsun, yeni başlangıçlarla dengeni yeniden kurmaya geldin. 

Popüler medyada menopoz, genellikle kadınların korktuğu fiziksel ve zihinsel bir dönemi olarak gösteriliyor.
Geçiş sürecindeki kadınlar  filmlerde , romanlarda bile sıklıkla duygusal olarak dengesiz tasvir ediliyor.

 -”Sebepsiz yere gözyaşlarına boğulan, nedensizce öfkelenen ” 

Hormonlarımızın dizginleri ele aldığı bir döneme geçiş yaparken önceliklerimizi gözden geçirmeliyiz. 

Menopoz hakkında daha fazla şey öğrendiğinizde, artan bir özgüvenle, yalnız olmadığınızın bilgisiyle ve deneyimlerinizle yeni bakış açısı yaratırsınız. 

Hepimizin hikayesi başka ve önemli. 

&Sizi doğru yönlendiren, motive eden kişilerle vakit geçirin. 

& Kolay öz- bakım uygulamaları ile kendinize vakit ayırın.

&Yaşam tarzınız için değişikliklere  küçük adımlarla başlayın.

& Bir şeyler ters gittiğinde kendinize kızmayın ve tekrar başlayın.

& Her gün en az bir kere mutlu etmek için fırsat yaratın.

& Her gün  en az bir kere  mutlu olmak  için fırsat yaratın.

YAZININ ORJİNALI UPLİFERS ‘DA YAYINLANMIŞTIR.

WELL BEING UZMANI / CHEF PELİN BOZKURT BİLGİÇ KİMDİR ?

Hayatını “Güzel Yaşa Güzel Yaş Al” felsefesi ile tasarlayan Pelin Bozkurt Bilgiç sağlıklı beslenme hakkında doğru bilgiye ulaşmak için Cornell Universitesi Nutrition Healthy Living Eğitimi almıştır. 

Hazırladığı özel tarifleri bir araya getirdiği “Sağlıklı Misafir Sofram” isminde bir kitabı vardır. Ayrıca televizyonda BizimEv TV’de “Pelin’le Geleneksel Lezzetler ve Modern Tarifler” adında bir program sunmaktadır. 

Youtube’da ve Instagram’da kendi kanalında tariflerini ve bilgilerini sevenleri ile paylaşmaktadır. 

Ayrıca daha çok kişiyi Güzel Yaşam Mutfağına çekmek için Açlık Oyunları, Şekere Neden Aşeriyoruz gibi online ve offline eğitimler vermektedir. Sofra, Beef&Fish, Breakfast gibi Türkiye’nin önde gelen yemek dergilerinde yazıları çıkmaktadır. 

Hayat boyu öğrenme yolculuğunda The School of Health Sciences, Ketogenic Diet Nutrition Health Coach, Ayrvedik Well Aging Yoga Terapi Eğitimlerini de heybesine doldurmuştur. Hem eğitim vermeye, hem de danışmanlık vermeye devam etmektedir. 2021 yılında byProtokol Dergisi tarafından “Yılın En Başarılı Sağlıklı Beslenme Ödülü”‘ne layık görülmüştür.

Pelin Bozkurt Bilgiç Sosyal Medya Hesapları

Youtube: Pelin Bozkurt Bilgiç

Instagram: @pelinbozkurtbilgic

Websitesi: www.pelinbilgic.com